CyberPower CST150XLU Mini-Tower UPS - 1500VA/900W
Factory Reconditioned
Limit 3 per customer
Features
The batteries have been replaced by the manufacturer as part of the re-conditioning process.
Battery Backup
Surge Protection
Data Line Protection
Line Interactive Topology
Automatic Voltage Regulation (AVR)
Simulated Sine Wave Output
GreenPower UPS™ Bypass
Multifunction LCD Panel
Ultra Quiet Design
Minimizes noise during operation for a quieter work environment.
USB Charger
Two (2) 5Vdc USB charging ports with 2.1A support located on the front panel for convenient access to charge portable electronic devices such as tablets, mobile phones, MP3 players, and cameras.
Connected Equipment Guarantee
CyberPower will repair or replace properly connected equipment if it is damaged by a power surge
Warranty: 1 Year CyberPower Warranty
Specs
User Manual
Setup Guide
  • Capacity: 1500 VA / 900 W
  • Topology: Line Interactive
  • Waveform: Simulated Sine Wave
  • Output: 120 VAC ± 5%
  • Plug type & cord: NEMA 5-15P, 6 ft. cord
  • Outlets: 10 (5 surge, 5 surge + battery backup)
  • Data line protection: Telephone, Network, Coaxial
  • Management software: PowerPanel® Personal Edition
In the box:
Specs
User Manual
Setup Guide
  • Capacity: 1500 VA / 900 W
  • Topology: Line Interactive
  • Output: 120 VAC ± 5%
In the box:
Sales Stats
Speed to First Woot:
57m 34.226s
Purchaser Experience
  • 0% first woot
  • 0% second woot
  • 17% < 10 woots
  • 25% < 25 woots
  • 57% ≥ 25 woots
Purchaser Seniority
  • 0% joined today
  • 0% one week old
  • 0% one month old
  • 0% one year old
  • 100% > one year old
Quantity Breakdown
  • 92% bought 1
  • 0% bought 2
  • 8% bought 3
Percentage of Sales Per Hour
8%
0%
0%
0%
0%
0%
8%
8%
17%
0%
0%
25%
0%
0%
0%
0%
0%
25%
0%
0%
0%
0%
8%
0%
Percentage of Sales Per Day
92%
0%
8%
0%
0%
0%
0%
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
Woots by State
zero wooters wootinglots of wooters wooting
Best sellers in Computers
Deals our customers love best.
    HP 67XL Black High-Yield Ink Cartridge
    Crosshair 18 HX AI 18" U9 5070 Gaming Laptop