CyberPower XC625-R 625VA/375W Battery Backup (Certified Refurbished)
Factory Reconditioned
Black
XC625-R
Limit 3 per customer
Features
  • Battery Backup
  • Surge Protection
  • Widely Spaced Outlets
  • PowerPanel® Personal Software
  • ENERGY STAR®
  • GreenPower UPS™ High-Efficiency Design
  • Simulated Sine Wave Output
  • Connected Equipment Guarantee
The batteries have been replaced by the manufacturer as part of the re-conditioning process.
Warranty: 1 Year Cyber Power
Specs
Specifications
General
Energy Saving GreenPower UPS™ High-Efficiency
Energy Star Certified Yes
UPS Topology Standby
Battery
Battery Quantity 1
Battery Size 12 V / 5.5 Ah
Battery Type Sealed Lead-Acid Battery
Runtime at Full Load 2 min
Runtime at Half Load 9 min
Typical Recharge Time 8 Hours
User Replaceable Battery No
Input
Circuit Breaker 15A
Cord Length 5 ft (2 m)
Input Frequency Range 47 Hz – 63 Hz
Input Plug Type NEMA 5-15P
Nominal Input Voltage 120 VAC
Output
On Battery Frequency 50/60 Hz ± 1%
On Battery Voltage 120 VAC ± 5%
On Battery Waveform Simulated Sine Wave
Outlet Type NEMA 5-15R
Outlets – Battery & Surge Protected 4
Outlets – Surge-Only Protected 4
Outlets – Total 8
Outlets – Widely Spaced 4
Overload Protection Internal Circuitry Limiting
Circuit Breaker Protected
Typical Transfer Time 8 ms
VA 625 VA
Watts 375 W
Surge Protection & Filtering
EMI/RFI Filtration Yes
Surge Suppression (Joules) 890 J
Management & Communications
Audible Alarms Battery Mode
Low Battery
Overload
Fault
HID Compliant USB Port Yes
LED Indicators Power On
Software (Free Download) PowerPanel® Personal
Physical
Color Black
Form Factor Compact
Keyhole Mounting Slots Yes
Dimensions
Physical Dimensions – (WxHxD) (cm) 24.89 x 14.73 x 8.13 (cm)
Physical Dimensions – (WxHxD) (in) 9.8 x 5.8 x 3.2 (in)
Physical Dimensions – (WxHxD) (mm) 249 x 147 x 81 (mm)
Weight (kg) 2.27
Weight (lb) 5
Dimensions – Shipping
Shipping – Weight (kg) 3.34
Shipping – Weight (lb) 7.37
Shipping Dimensions – (WxHxD) (cm) 11.43 x 20.32 x 36.83 (cm)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (in) 4.5 x 8.0 x 14.5 (in)
Shipping Dimensions – (WxHxD) (mm) 114.3 x 203.2 x 368.3 (mm)
Environmental
Operating Elevation 0 – 10000 ft (0 – 3048 m)
Operating Relative Humidity 0 – 95 % (non-condensing)
Operating Temperature 32 – 104 °F (0 – 40 °C)
Storage Elevation 0 – 50000 ft (0 – 15239 m)
Storage Temperature 5 – 113 °F (-15 – 45 °C)
Certifications
Environmental RoHS Compliant
Safety UL1778
cUL
FCC DOC Class B
CEC
In the Box:
  • (1) Cyber Power  XC625-R 625VA/375W UPS
Specs
Specifications
General
Energy Star Certified Yes
UPS Topology Standby
Battery
Battery Quantity 1
Battery Size 12 V / 5.5 Ah
Runtime at Full Load 2 min
Runtime at Half Load 9 min
Typical Recharge Time 8 Hours
User Replaceable Battery No
Input
Circuit Breaker 15A
Cord Length 5 ft (2 m)
Input Plug Type NEMA 5-15P
Nominal Input Voltage 120 VAC
Output
Outlet Type NEMA 5-15R
Outlets – Total 8
Outlets – Widely Spaced 4
Circuit Breaker Protected
Typical Transfer Time 8 ms
VA 625 VA
Watts 375 W
Surge Protection & Filtering
EMI/RFI Filtration Yes
Management & Communications
Audible Alarms Battery Mode
Low Battery
Overload
Fault
HID Compliant USB Port Yes
LED Indicators Power On
Physical
Color Black
Form Factor Compact
Keyhole Mounting Slots Yes
Dimensions
Weight (kg) 2.27
Weight (lb) 5
Dimensions – Shipping
Shipping – Weight (kg) 3.34
Shipping – Weight (lb) 7.37
Environmental
Certifications
Environmental RoHS Compliant
Safety UL1778
cUL
FCC DOC Class B
CEC
In the Box:
Sales Stats
Speed to First Woot:
7h 40m 43.771s
Purchaser Experience
  • 9% first woot
  • 0% second woot
  • 6% < 10 woots
  • 15% < 25 woots
  • 71% ≥ 25 woots
Purchaser Seniority
  • 6% joined today
  • 0% one week old
  • 0% one month old
  • 6% one year old
  • 88% > one year old
Quantity Breakdown
  • 88% bought 1
  • 12% bought 2
  • 0% bought 3
Percentage of Sales Per Hour
3%
6%
3%
0%
0%
0%
3%
6%
0%
3%
12%
3%
15%
0%
12%
3%
9%
3%
6%
0%
6%
3%
3%
3%
Percentage of Sales Per Day
12%
21%
6%
18%
6%
12%
26%
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
Woots by State
zero wooters wootinglots of wooters wooting
Best sellers in Computers
Deals our customers love best.
    Linksys Velop Intelligent Mesh Wi-Fi System
    Samsung Galaxy Tab S11 Tablet
    Netgear Orbi Tri-Band Wifi 6 (RBK762S)
    Lenovo ThinkPad L15 Gen 3 15.6" FHD Laptop