HP 15-DA0018DS 15.6" Notebook, Intel 5405U Dual-Core, 256GB PCIe NVMe Solid State Drive, 8GB DDR4, Wi-Fi, Bluetooth, Win10H - Natural Silver
Factory Reconditioned
15.6"
Natural Silver
Limit 5 per customer
Features
Beautifully designed to do it all
Designed for long-lasting performance, this stylishly designed HP 15" laptop has a long-lasting battery that keeps you connected, entertained, and productive all day. Speed through tasks, or sit back and socialize – with an Intel® processor and a rich display. Do it all, all day.
Responsive and reliable performance
Sleek. Stylish. Portable.
A sleek and stylish design makes this eye-catching laptop easy to take anywhere. With its beautiful brushed keyboard and color-matched hinge, the smartly designed HP 15" laptop looks as good as it performs.
Stay connected and entertained
Key Features:
  • Get reliable performance from the Intel Gold 5405U 2.3GHz Dual-Core processor
  • Last longer, use less power, and warm up quicker with the unique 15.6" HD (1366 x 768) LED-backlit display
  • 8GB DDR4-2133 memory - For multitasking power
  • 256GB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive for an amazingly smooth and fast computing experience
  • Enhanced viewing with the integrated Intel UHD 610 graphics
  • Easily link with other Bluetooth-enabled devices, such as a mobile phone or MP3s players
Warranty: 90 Day HP
Specs
Specifications:
Operating System: Genuine Windows 10 Home 64-bit
Processor: Intel Pentium Gold 5405U 2.3GHz
2MB Cache
Processor Core: Dual-Core
Screen Size: 15.6"
Display: HD (1366 x 768), BrightView, 200 nits, 45% NTSC
Memory: 8GB DDR4-2133 SDRAM (1 x 8 GB)
Video Graphics: Integrated Intel UHD 610 graphics
Internal Storage: 256GB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive
Wireless: 802.11a/b/g/n/ac (1x1)
Bluetooth 4.2 combo
Optical Drive: DVD-Writer
Media Card Reader: Yes, multi-format SD Card Reader
Sound: HD audio
Webcam: HP True Vision 720p HD camera
Microphone: Integrated digital microphone
Keyboard: Full-size, keyboard with numeric keypad
Pointing Device: Touchpad with multi-touch gesture support
I/O Ports: (1) HDMI 1.4b
(2) USB 3.1 Gen 1 (data transfer only)
(1) USB 2.0
(1) RJ-45
(1) Headphone/Microphone
Battery: AC adapter
3-Cell 41Wh Lithium Ion
Dimensions: 14.80 x 9.69 x 0.89 in
Weight: 3.91 lbs
In the box:
  • AC adapter
Specs
Specifications:
2MB Cache
Processor Core: Dual-Core
Screen Size: 15.6"
Bluetooth 4.2 combo
Optical Drive: DVD-Writer
Sound: HD audio
I/O Ports: (1) HDMI 1.4b
(1) USB 2.0
(1) RJ-45
(1) Headphone/Microphone
Battery: AC adapter
3-Cell 41Wh Lithium Ion
Weight: 3.91 lbs
In the box:
  • AC adapter
Sales Stats
Speed to First Woot:
39d 1h 0m 26.771s
Purchaser Experience
  • 33% first woot
  • 0% second woot
  • 0% < 10 woots
  • 33% < 25 woots
  • 33% ≥ 25 woots
Purchaser Seniority
  • 33% joined today
  • 0% one week old
  • 0% one month old
  • 0% one year old
  • 67% > one year old
Quantity Breakdown
  • 67% bought 1
  • 33% bought 2
  • 0% bought 3 or more
Percentage of Sales Per Hour
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
33%
0%
33%
0%
0%
0%
0%
0%
33%
0%
0%
0%
0%
Percentage of Sales Per Day
0%
0%
67%
0%
0%
33%
0%
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
Woots by State
zero wooters wootinglots of wooters wooting
Best sellers in Computers
Deals our customers love best.
    Samsung Galaxy Tab S11 Tablet
    Linksys Velop Intelligent Mesh Wi-Fi System
    Lenovo ThinkPad L15 Gen 3 15.6" FHD Laptop
    Power Spring 4-in-1 240W Fast Charging Cable