HP Chromebook 14A-NA0031WM 14" 4GB 64GB Intel Pentium Silver N5000 X4 1.1GHz Chrome OS, Silver
Refurbished
14"
Limit 10 per customer
Start the discussion
0
Features
Key Features:
  • Get reliable performance from the Intel® Pentium® Silver N5000 processor
  • Last longer, use less power, and warm up quicker with the unique 14" HD LED-backlit display
  • 4GB DDR4 memory - For multitasking power
  • 64GB eMMC for an amazingly smooth and fast computing experience
  • Enhanced viewing with the integrated graphics
  • Wirelessly connect to a Wi-Fi signal or hotspot with the blazing fast wireless connection
Warranty: 90 Day HP
Specs
Product number
9FY38UA
Product name
HP Chromebook - 14a-na0031wm
Microprocessor
Intel® Pentium® Silver N5000 (1.1 GHz base frequency, up to 2.7 GHz burst frequency, 4 MB L2 cache, 4 cores)
Memory, standard
4 GB LPDDR4-2400 SDRAM (onboard)
Video graphics
Intel® UHD Graphics 605
Hard drive
64 GB eMMC
Optical drive
Optical drive not included
Display
14" diagonal HD, anti-glare, micro-edge, WLED-backlit, 220 nits, 45% NTSC (1366 x 768)
Wireless connectivity
Realtek Wi-Fi 5 (2x2) and Bluetooth® 5 combo
Expansion slots
1 microSD media card reader
External ports
Minimum dimensions (W x D x H)
32.57 x 21.85 x 1.78 cm
Weight
1.46 kg
Power supply type
45 W USB Type-C™ power adapter
Battery type
2-cell, 47 Wh Li-ion
Webcam
HP Wide Vision HD Camera with integrated dual array digital microphone
Audio features
Audio by B&O; Dual speakers
In the Box:
Specs
Product number
9FY38UA
Product name
HP Chromebook - 14a-na0031wm
Microprocessor
Memory, standard
Video graphics
Intel® UHD Graphics 605
Hard drive
64 GB eMMC
Optical drive
Optical drive not included
Display
Wireless connectivity
Expansion slots
1 microSD media card reader
External ports
Minimum dimensions (W x D x H)
32.57 x 21.85 x 1.78 cm
Weight
1.46 kg
Power supply type
45 W USB Type-C™ power adapter
Battery type
2-cell, 47 Wh Li-ion
Webcam
Audio features
Audio by B&O; Dual speakers
In the Box:
Best sellers in Computers
Deals our customers love best.
    Samsung Galaxy Tab S11 Tablet
    Apple USB-C to USB-C Woven Charge Cable (1m)
    Apple USB-C to Magsafe 3 Cable (2m)
    Microsoft 365 Family 1 Year Subscription
HP Chromebook 14a-na0031wm 14" Laptop