Factory Reconditioned
Limit 5 per customer
Features
Key Features:
  • Get reliable performance from the Intel Core i9-11900KF processor
  • 64GB DDR4 memory - For multitasking power
  • *Compatible with Windows 11
Warranty: 180 Day MSI Warranty
Specs
Manufacturer Part # AegRS11TF240
OS Windows 10 Home
FREE Upgrade to Windows 11
CPU Intel Core i9-11900KF 8C/16T 3.5-5.1 GHz 16MB Cache
Chipset Z590
Motherboard MSI ATX Motherboard
CPU Cooler 240mm Liquid Cooler
VGA NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti 12G GDDR6X
Memory (GB) 64GB DDR4 (4 x 16GB)
LAN 1 x RJ45 (2.5GbE) Intel I225V
Wireless Communication WiFi 6E (802.11ax) 2.4Gbps Tri Band 2.4GHz, 5GHz, 6GHz
Audio 7.1 HD Audio (Realtek AL897)
Video Port 1 x HDMI-out (2.1), 3 x DP-out (1.4a)
I/O Front:
2 x USB 3.2 Gen 1 Type A
1 x USB 3.2 Gen 1 Type C
1 x Mic in / 1 x Headphone out
LED Button - Press and Hold 3 seconds for software mode
Rear:
2 x USB 3.2 Gen 1 Type A
1 x USB 3.2 Gen 2 Type A
1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C
4 x USB 2.0
1 x HDMI out
3 x DP out
USB Front:
1 x USB 3.2 Gen 1 Type C
Rear:
1 x USB 3.2 Gen 2 Type A
1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type C
4 x USB 2.0
HDD/SSD 2TB M.2 NVMe SSD + 2TB HDD
ODD N/A
Peripherals MSI Gaming Mouse
MSI Gaming Keyboard
Power Supply 850W
Power Efficiency Level 80 Plus Gold
Dimensions 8.46" x 16.93" x 17.72"
Weight 29.98 lbs
In the Box:
  • MSI AEGIS RS 11TF-240US Gaming Desktop
  • MSI Gaming Mouse
  • MSI Gaming Keyboard
Specs
OS Windows 10 Home
FREE Upgrade to Windows 11
Chipset Z590
CPU Cooler 240mm Liquid Cooler
I/O Front:
1 x Mic in / 1 x Headphone out
1 x HDMI out
3 x DP out
USB Front:
ODD N/A
Peripherals MSI Gaming Mouse
Power Supply 850W
Weight 29.98 lbs
In the Box:
  • MSI Gaming Mouse
Sales Stats
Speed to First Woot:
1d 7h 39m 53.222s
Purchaser Experience
  • 0% first woot
  • 0% second woot
  • 25% < 10 woots
  • 50% < 25 woots
  • 25% ≥ 25 woots
Purchaser Seniority
  • 0% joined today
  • 0% one week old
  • 0% one month old
  • 0% one year old
  • 100% > one year old
Quantity Breakdown
  • 100% bought 1
  • 0% bought 2
  • 0% bought 3 or more
Percentage of Sales Per Hour
25%
25%
0%
0%
0%
0%
0%
25%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
25%
0%
0%
0%
Percentage of Sales Per Day
50%
0%
25%
25%
0%
0%
0%
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
Woots by State
zero wooters wootinglots of wooters wooting
Best sellers in Computers
Deals our customers love best.
    Linksys Velop Intelligent Mesh Wi-Fi System
    Samsung Galaxy Tab S11 Tablet
    Power Spring 4-in-1 240W Fast Charging Cable